воскресенье, 26 апреля 2015 г.

Проект 
учениць 9-Б класу
Кам'янець - Подільської
СЗОШ №5
з поглибленим вивченням інформатики
Тягун Антоніни та Бабух Діани


Чи потрібна Україні ядерна енергетика?


План:
  1. Історія виникнення ядерної енергетики.
  2. Чому виникла необхіднісь ядерного палива?
  3. Сфери використання ядерного палива.
  4. Атомні електростанції, їх переваги та недоліки.
  5. Альтернативні джерела енергії, їх переваги та недоліки.
  6. Екологічні проблеми ядерної енергетики.

 Ядерна енергетика (атомна енергетика) — галузь енергетики, що використовує ядерну енергію для електрифікації і теплофікації; область науки і техніки, що розробляє методи і засоби перетворення ядерної енергії в електричну і теплову.
1. У 1898 році французький фізик П'єр Кюрі і його дружина Марія Склодовська - Кюрі виділили з уранової руди нові хімічні елементи - Радій і Полоній. Ернест Резерфорд дослідив склад випромінювання радіоактивних речовин, відкрив існування атомного ядра і вперше здійснив штучне перетворення атомних ядер. Уран та Плутоній використали в першій ядерній зброї, що була напрямлена на міста Хіросіма і Нагасакі.


П'єр Кюрі
Марія Склодовська - Кюрі

Ернест Резерфорд
2.  Для України атомна енергетика є стратегічно важливим елементом енергозабезпечення: сьогоднішній і прогнозований внесок її складає близько 50% електроенергії, що виробляється в країні.  Успішне функціонування атомної енергетики - необхідна умова забезпечення національної безпеки країни. Наявність проблем у сфері ядерної енергетики може створювати загрози національним інтересам країни.  Ядерний паливний цикл є основним технологічним ланцюгом у виробництві електроенергії атомними електростанціями.

Причини використання атомної енергії:
  1. Природні запаси органічного палива обмежені.
  2. Збільшення вартості вугілля та нафти.
  3. Світові енергоресурси ядерного палива перевищують енергоресурси органічного палива.
 Ядерний паливний цикл: Уран добувається, збагачується і виготовляється ядерне паливо (1), яке постачають на АЕС. Після використання відпрацьоване паливо відвозиться на завод з переробки ядерних відходів (2) або остаточно захоронюється (3) на постійне зберігання у безпечне місце, наприклад, у скелю. 95% відпрацьованого палива може бути перероблене для подальшого використання на електростанціях (4).

 
3. Ядерне паливо використовують на АЕС та в ракетних двигунах ядерного типу.



4. Атомна електростанція (АЕС) — електростанція, в якій атомна (ядерна) енергія перетворюється в електричну. Генератором енергії на АЕС є атомний реактор. Тепло, яке виділяється в реакторі в результаті ланцюгової реакції поділу ядер деяких важких елементів, потім так само, як і на звичайних теплових електростанціях (ТЕС), перетвориться в електроенергію. На відміну від теплоелектростанцій, що працюють на органічному паливі, АЕС працює на ядерному пальному. У результаті роботи АЕС утворюються радіоактивні відходи та відпрацьоване ядерне паливо. Вони є небезпечними для людини й довкілля, для знешкодження вимагають переробки та тривалого зберігання.
 Переваги АЕС:
  1. Практична незалежність від джерел палива.
  2. Відносна екологічна чистота.
  3. Економічна вигідість.
Недоліки АЕС:
  1. Радіоактивні відходи.
  2. Дороге будівництво та виведення з експлуатації.
  3. Загроза використання ядерної зброї.
  4. Радіофобія.
 
Україна і АЕС
За сумарною потужністю своїх реакторів Україна посідає 8-е місце у світі і 5-е - в Європі. На всіх українських АЕС діють легководні реактори серії ВВЕР (водо-водний енергетичний реактор). На Хмельницькій та Рівненській АЕС добудовуються два енергоблоки ВВЕР - 1000.



Рівненська АЕС






Хмельницька АЕС

5.                                                  Альтернативні джерела енергії:
  1. Енергія вітру. Переваги: використовується дармова енергія; екологічно чиста; не впливає на тепловий баланс атмосфери Землі. Недоліки: низька інтенсивність; великі площі використання; псування ландшафту; ненадійність; неекономічність; джерело шуму; залежність від сили вітру.
  2. Енергія сонця. Переваги: не забруднюється атмосфера; сонячні кіловати безкоштовні. Недоліки: великі витрвти на уловлювання та зберігання енергії; використання великої площі.
  3. Енергія морських приливів. Переваги: мінімум поверхні на суші; не забруднюється атмосфера; безкоштовне джерело. Недоліки: небезпечно для судноплавства; займає великий простір в морі.
  4. Енергія води. Переваги: атмосфера не забруднюється і зволожується. Недоліки: зникають цінні породи риб; руйнуються флора і фауна; відчужуються родючі землі; затоплюється великий простір.



Мікро-ГЕС Еко систем, тепловий насос львів, теплові насоси львів, теплові насоси, сонячні батареї львів, сонячні панелі львів, с
Енергія води


Приливні електростанції Енергозберігаючі технології та автономна енергетика
Енергія приливів

Енергія сонця


Енергія вітру



6.                                                   Екологічні проблеми:

  1. Важливою проблемою залишається заховання радіоактивних відходів — впродовж роботи ядерного реактора в ньому накопичується велика кількість радіоактивних ізотопів із значним періодом напіврозпаду, які продовжуватимуть випромінювати ще тисячі років.
  2. Ядерна енергетика належить до невідновлюваних джерел енергії — вона використовує ядерне пальне, в основному уран, запаси якого не безмежні.
  3. Численні дослідження стверджують що, атомна енергетика - найдорожчий і найнебезпечніший з усіх видів отримання енергії. У процесі виробництва електроенергій на АЕС утворюються радіоактивні відходи, які залишатимуться небезпечними десятки тисяч років.
  4. Атомна енергія не вирішує проблем зміни клімату.
  5. Використання будь якого виду енергії доводиться оплачувати грошима,людським життям, забрудненням навколишнього середовища.